Blondínky nie sú tupé, veda sa raz a navždy ukáže

nemý blondes

Všetci sme oboznámení so stereotypom blbkej blondínky, ktorá sa zachovala vo filmoch Právne Blonde a bezradný. A zatiaľ čo len málo ľudí pravdepodobne tvrdí, že je štatisticky pravdivé, že blondínky majú nižšie hodnoty IQ, výskum ukázal, že my robiť podvedome posúdi blond ženy ako menej inteligentné.

Takže vedci sa rozhodli postaviť nespravodlivý stereotyp do testu. V novej štúdii výskumníci zistili, že ženy s blond vlasmi majú skutočne mierne vyššia IQ ako zvyšok populácie.

Štúdia, publikovaná v roku 2006 Ekonomický bulletin, porovnali výsledky ľudí s rôznymi farbami vlasov z testu kvalifikácie ozbrojených síl z roku 1980, ktorý meria porozumenie v čítaní a matematické zdôvodnenie. Priemerné hodnoty IQ boli 103,2 pre blondínky, 102,7 pre brunety, 101,2 pre červené hlavy a 100,5 pre ženy s čiernymi vlasmi. Tieto rozdiely sú malé a nie sú štatisticky významné, ale skutočnosť, že blonďaté ženy vyšli na vrchol, zastrelila do pekla predstava, že sú v spodnej časti inteligenčného rebríka.

“Myslím si, že s istotou nemôžete povedať, že blondínky sú múdrejší ako iné, ale môžete určite povedať, že nie sú žiadni hlupáci,” hovorí Jay Zagorsky, profesor štátnej univerzity v Ohiu, ktorý vypracoval štúdiu v tlačovej správe.

Samozrejme, nepotrebovali sme štúdiu, aby nám povedala, že farba vlasov nemá absolútne nič spoločné s inteligenciou, ale je dobré vedieť, že aj vedecká komunita je na palube.

Ссылка на основную публикацию
2019