Cecile Richards: Annem, Bana Dahil Olan Bir Kadın Nesline ilham verdi

“Ann Richards’ı anne olarak hissetmek nasıldı?” İnsanlar hep bu soruyu soruyorlar. Onlar bana gelip 1988 Demokratik Ulusal Kongresi’nde yaptığı açılış konuşmasından bir favori çizgiyi okuyacaklar – “Ginger Rogers, Fred Astaire’nin yaptığı her şeyi yaptı, sadece geri ve yüksek topuklu yaptı!”) – ya da günü hatırlatan Teksas’ın ilk kadın valisi seçildi.

İşte cevabım: Ann Richards’ın kızı olmak hem heyecan verici hem de korkutucu. Annem kendini ve etrafındaki herkesi talep ediyordu ve kadınların sadece ne için savaştıklarını biliyorlardı – daha fazlası, daha az değil. Çok çalıştığı konusunda ısrar etti ve bir sürü.

Bu Anneler Günü, annemin bugün dünya hakkında söyleyecekleri hakkında her zamankinden daha fazla düşünüyorum. (Benim büyük pişmanlığımdan biri: O’nun zekasını Twitter’a getirme şansı olmadan öldü!) Biliyordum ki, patriarkanın son gazabı tam gazla, her yaştan ve arka plandaki kadınlar Birbirlerine tam eşitlikten daha azını talep etmiyorlar. Hayatını geçiren biri, kadınların ekonomik, politik ve kültürel olarak ilerlemesini sağladığından eminim: Annem bizimle birlikte olacaktı: Amcık şapkasını örterek, kadınlara ofiste koşmalarına yardım ederek, aktivizmin patlaması karşısında hayranlık uyandıran ve sevinerek küre.

Annem bize şunu hatırlattı: “Büyükannem bir kızken, Texas yasalarına göre oy kullanamayan tek kişi ‘aptallar, imbeciler, çılgınlar ve kadınlardı’.” Ancak, iki nesil sonra, Anne, Teksas valisi seçildi. . Orada kararlı bir kararla oraya gitti ve başkalarının kendi hayatlarında yarıda kalmasına izin vermek istemedi. Çocuklarım doğduğunda, annem ona “büyükbabamın büyükannesi kurabilmenin” olmadığını açıkladı. Bunun yerine her çocuğa sınıfta en zeki biri olsaydı her zaman sordu. Hayır dediysem nedenini bilmek istemişti..

Annem hayatında çok fazla değişiklik yaptı. Özellikle, kızlara rekabetçi spor yapma şansı veren Başlık IX’un geçişi ile çok sevinçliydi. Torununun sert bir vuruşunu torununun içinden seyretmek ya da kürek takımı için torunu Lily coxswain ile muhteşem bir harikaydı. Annem ayrıca arkadaşı Houston Lady Longhorns basketbol oyunlarında zamanını kutladı ve arkadaşlarının Kongresi Barbara Jordan’la yüksek sesle tezahürat yaptı. Gözlerini kapatırsan, ikisini de gençlerle karıştırmış olabilirsin..

Birisi vali olarak ikinci bir dönem geçirseydi ne yapacağı sorduğunda, [annem] “Daha fazla cehennem olurdu.” Dedi.

Ancak annenin ilgilendiği tüm konular, kadınların bedenlerini kontrol etme ve çocuk sahibi olma konusunda kendi kararlarını alma yetenekleri bir numaraydı. Ann Richards, bildiğim her anne gibi, kızlarının, kızlarından daha az hak sahibi olabileceğinden daha az hak sahibi olabileceğini – ve bunun olmasına izin vermeyeceğini – kabul edilemez buluyordu. Çoğu zaman politikacıların diğer insanların yatak odalarında neler olup bittiği ile ilgili takıntısı hakkında konuştu. İlk tam zamanlı kampanya işinin (26 yaşında) başarılı bir şekilde tartıştığı Sarah Weddington için olması sürpriz değildi. Karaca v. çamurda yürümek devlet yasama için çalıştırmadan önce.

Annem kendini yönetmeye karar verdiğinde 47 yaşındaydı. Kazandıktan sonra, kadınların bir davet beklememesi ya da mükemmel bir özgeçmişe sahip olmaları için o kadar kararlı oldu. Dedi ki, “Cecile, sahip olduğun tek hayat bu. Herhangi bir anlaşma yok. Yani, yeni bir şans senin yoluna gelirse, atla. ”

Planlı Ebeveynlik’in başkanı olarak iş görüşmesi için beni davet eden bir çağrı aldığımda, neredeyse röportaja gitmedim. Yetişkin bir kadının yapacağı şeyi yaptım: Annemi aradım. Nitelikli olmadığım tüm nedenleri listelediğimde, ona sahip değildi. “Planlanan Ebeveynlik, ülkedeki en önemli kadın sağlığı organizasyonudur – ne kadar heyecan verici!” Dedi. “Bunu denemezseniz, sonsuza dek pişman olacaksınız.”

Bu ay, 12 yıl aradan sonra Planlanan Ebeveynlikten ayrıldığımda, kendime inandığımdan daha fazla inandığım için anneme hiç olmadığı kadar minnettardım..

Bana göre, bu anneler Günü teması. Geçen yıl bir buçuk yıldır, birlikte düzenleyen, birlikte şehir salonlarına giden, birlikte konuşan ve daha önce hiç hayal etmedikleri şeyler yapan anneler ve kızlarla tanıştım. Kitap turunda tanıştığım kızlarım var. Sorun çıkarmak onların sorunlu annesi için. Amerika’da kadınların bir araya gelerek bir araya gelmeleri, birbirlerini desteklemeleri, görevlerini yerine getirmeleri ve #TimesUp’ın tarihi hakkında hiçbir şey ifade etmemeleri. Üzgünüm Annem bu anı görmek için yaşamadı ve bunun bir parçası oldu. Ama ben onu her gün düşünüyorum ve bizi bu an için bize nasıl yardımcı oldu?.

Bu yüzden bugün her yerde annelerin ve kızların Ann Richards’ın kitabından bir sayfa alacağını ümit ediyorum. Birisi vali olarak ikinci bir dönem geçirseydi ne yapması gerektiğini sorduğunda, “Daha fazla cehennem olurdum” dedi.

Bunlar yaşamak için kelimeler.

Cecile Richards Amerika Birleşik Devletleri Planlı Ebeveynlik Federasyonu ve Planlanan Ebeveynlik Eylem Fonu eski başkanıdır. O da yazarın New York Times En çok satan kitap Sorun Yapın: Ayakta Durun, Konuşma Yapın ve Cesareti Kurmak İçin Kurtarın (Touchstone), şimdi satılık.

Ссылка на основную публикацию
2019