Sexsomnia’nız olabilir mi?

Beraber beş yıl sonra Grace, * 37 ve daha sonra partneri ilişkilerini yürütmek için uğraşıyordu. Aralarında seks yapmaya başlayana kadar, aralarında neredeyse hiçbir fiziksel yakınlık yoktu. Onun dokunuşunu hissettiğinde, Grace başka biriyle yattığını hayal etmeye başlardı. Tabii ki uyandıktan sonra, onun erkek arkadaşı olması gerektiğini fark etti, ama gerçek yaşamda düzenlenmemiş olan yakınlık ihtiyacı onların uykusunda gerçekleşmiş gibi oluyordu. Sabahları tartışırlardı, ve ikisi de belli belirsiz bir şekilde seks yaparken hatırladıkları zaman da kasıtlı olarak başlatmamışlardı..

Elizabeth *, 36, ve daha sonra eşi de uyanıkken bunu yapmayı bıraktıkları zaman uykularında seks yapmaya başladılar. “İlişkinin bittiğini biliyorduk, hala birlikte yaşıyorduk” diye açıklıyor. “Biz hala istiyoruz, sadece zorunlu olarak değil,” diyor. “Biz hala birlikte yaşıyorduk ve bu noktada, hala aynı yatakta uyuyarak, bilinçaltında tezahür etti.” Sadece bunun gerçekleştiğinin farkındaydı çünkü bazen onun ortasında uyanıyordu. Elizabeth ayrıca, onun yerine ilk kez uyuduğu bir başka kısa süreli eş ile de bunu yaşadı..

Tanımladıkları deneyim cinsiyet uykusudur, uyumaya benzer bir uyku bozukluğu, ayağa kalkmak ve hareket etmek yerine, uykudayken seks yapmak veya mastürbasyon yapmaktan başka bir şey değildir. Bir Toronto Western Hastanesi çalışmasında, erkek uyku merkezi hastalarının yüzde 11’inin ve kadın hastaların yüzde 4’ünün bu durumun yaşandığı, ancak Christopher Christopher, MD, Charlottesville Nöroloji ve Uyku Tıbbı başkanı ve Martha Jefferson Hastanesi Uyku Tıbbı Merkezi’nin tıbbi direktörü olduğu bulundu. , bir çok insanın uykusunda bir noktada seks yaptıklarına inanıyor. Sexsomnia’nın en yaygın nedeni, Ambien ya da diğer uyku hapları. Çoğu kez cinsiyomeni hastaları bu ilaçları almayı bırakınca ortaya çıkmaktadır. Alkol, uyku yoksunluğu, huzursuz bacak sendromu, uyku apnesi, gece nöbetleri ve yeni ortamlarda uyumak da kendini gösterebilir..

Grace’in ve Elizabeth’in hikayelerinin de gösterdiği gibi, bu da psikolojik olabilir: Sexomniacs, uykularında, gerçek hayatta yerine getirilemeyeceklerini ya da isteksiz olduklarını arzular. Dr. Winter’in bağırdığı bir hasta vardı, “Bana f-ck yapmazsan, kim olacak birini bulurum!” kocası uyurken. Uyanıkken, diyor ki, “sözü bile söylemez seks fısıldamadan. “

Birçok cinsiyomniyozun cinselliği başlattığı saldırganlığa rağmen, bazıları bile razı olup olmadıkları konusunda net değildir. Winter’ın hastası kocasının uyurken onunla seviştiği için üzgündü. Bu arada kocası, cinsel ilişkiye girdiğini söyledi. ona.

Çiftler ve cinsiyet terapisti Stephen Duclos, LMFT, “Uykulu bir insan ya da bilinçsiz bir kişi ya da demanslı ya da Alzheimer ya da cinsiyetten şikayet eden bir kişi, eşini sorsa bile, onay veremez” diyor. “Eğer partner soracak olsaydı, ve konuşma mümkün olmadıysa, bu bir şeyin yanlış olduğunun bir göstergesi olabilir.” Genellikle, bir kez cinsel ilişki öksürüğünün partnerinin partnerinin cinsel ilişki sırasında uyuduğunu fark ettiklerinde, herhangi bir sınır ihlalinden kaçınmak için bunu yapmayı bırakırlar..

Ancak tüm cinsiyetten doğan hastalar, bunun bir ihlal olduğunu düşünmemektedir. Cinsel sağlık koçu Lauren Brim, “Gecenin ortasında cinsel aktivitenin başlamasından hoşlanıyorlar.” “Bir adam bana onun sekssomnia bölümleri sırasında partnerine gerçekten sevgi dolu ve hassas şeyler söylediğini söyledi.”

Grace, eşi de uyuduğu için uykusunda sahip olduğu seks tarafından ihlal edilmedi. “Bedenim için herhangi bir bilinçaltından bile değil, otomatik bir uyku eylemiydi,” diyor.

Elizabeth ile benzerdi. “Her ikisi de ortaklarımla mutlu ve güvenli bir şekilde birlikte olurdum ve her iki durumda da her birimiz eylem gerçekleştiğinde uykudaydık” diye açıklıyor. “Eğer bu tamamen yeni bir insanla ya da bir gece dışarıda tanıştığım rastgele bir insanla olsaydı, büyük olasılıkla ihlal edildiğini düşünürdüm.”

Dr. Winter, aslında, bazen cinsel birlikteliğin ihlal edildiği hisseden partneridir. İnsanlar genellikle uykularında daha fazla ileriye doğru ilerlediklerinden bilinçli olarak seçebildiklerinden daha fazladırlar. “Bunun en kötü yanı” diyor. “Bu güven ve rızanın ihlali.”

Brim, sekssomnia ile üç erkekle çalıştı ve hepsi yeni ortakları uyarmalı ve ilişkilerinde olmayan insanlarla yatak paylaşmayı önlemek zorunda. Birçok sexsomniacs, gece geç saatlere kadar utanç duyuyor, diye ekliyor.

Ancak uyandırılmak istemeyen, hatırlamayan biriyle ya da tam bilinçli değilken seks yapanlar için, yan yana uykudan kaçınmanın ötesinde bir iş vardır. Brim, “Sağlıklı iletişim kurulacak partnerler cinsiyet uykusuzluğuna nasıl gidileceğini biliyorlar, bu yüzden de alışılmadık bir şey ya da onları uykudan mahrum eden bir şey haline gelmiyor” diyor. “Sexsomniac ile ilişkisi olan kişiler, partnerin gece tetikleyicilerin hangi gece tetikleyebildiğini ve davranışları nasıl azaltacağını veya durdurabileceğini keşfetmesine yardımcı olabilir.” Örneğin, müvekkillerinden biri eşine dokunurken uyuyakaldığında uykusunda seks yaptığını fark etti..

Uyku apnesi için CPAP makineleri ve klonazepam gibi ilaçlar gibi tıbbi tedaviler de vardır, diyor Duclos.

En kötü vakalarda, bazı çiftler cinsiyet uykusundan ayrılıncaya kadar ayrı yataklarda uyumak zorunda kalabilirler, diyor Dr. Winter, ama hiçbir zaman bir hastayı kalıcı olarak yapma ihtiyacı hissetmedi. “Bunun için kesinlikle tedaviler var” diyor. “Orada oturmak ve almak zorunda değilsiniz.”

* Bazı isimler değiştirildi.

Ссылка на основную публикацию
2019