Panseksüel Olabilir misiniz?

Şu anda bir insan olmanın güzel yönlerinden biri, cinsel tercihlerinizi ifade edebileceğiniz yollara sınır getirilmemesidir. Temsili olarak hala yapacak çok iş olsa da, çiftlerin ötesinde cinsellik ve cinsiyetler ile özdeşleşen insanlar, ihtiyaçlarını destekleyen hem ortakları hem de toplulukları bulmak için her zamankinden daha kolay bulmaktalar. Ancak, kapsayıcılık, son derece müthiş olsa da, geçmişte belirli terimleri duymayanlar için biraz bunaltıcı veya kafa karıştırıcı olabilir, tam olarak nereye uyduğunuzu tam olarak belirlemek zor olabilir. Yani, söz konusu temsil için, bugünlerde giderek daha fazla çekiş kazanan bir döneme bakalım: panseksüel.

Pansexual ne anlama geliyor? Aslında oldukça basit: Peşeksellik, cinsiyete bakılmaksızın potansiyel olarak tüm insanlara çekilebilecek kişileri tanımlamak için kullanılan cinsel bir kimliktir. Her ne kadar panseksüel olarak tanımlayan bazı insanlar bunu mümkün olan en uygun şartlara sokarlar ve “kalpleri değil, parçaları” önemsediklerini söylerler.

Cinsel kimlik, cinsiyet kimliğinden ziyade cinsel bir kimlik olarak tanımlanmasının nedeni, GLSEN’deki eğitim müdürü Becca Mui’nin, “insanların başkalarına karşı duygusal, fiziksel, romantik ve cinsel çekim duygularını tanımladığını” söylüyor. toplumsal cinsiyet kimlikleri, insanların “dişi”, “cinsiyetçi”, “transseksüel”, “cinsiyetçi”, “olmayan”, “erkek” ve daha birçoklarını ya da bunların bir kombinasyonunu içerebilecek şekilde, insanların kendi kişisel anlayışlarını ifade eder. tüm insanlara ya da insanlara ilgi duyduğunuzu görüyorsunuz ve cinsiyet, birilerinin isteğini dikte eden bir şey değil, panseksüel olabilirsiniz.!

Bazı insanlar için, panseksüel yorumlama için çok sayıda oda bırakırken cinsel bir tanımlayıcıyı kabul etmenin bir yoludur. B-Vibe’nin kurucusu ve cinsel koçu Alicia Sinclair, “[Panseksüel] en kapsamlı cinsel cinsellik tipidir ve kadınlara ve erkeklere cazibe ile sınırlı değildir.” çekicilik. “Onların cinsel cazibesini geleneksel kimlik ve etiketlerden çok daha geniş buluyorlar.” Buna rağmen, etiketlerin tamamen kendi kendini denetlediğini ve hiç kimsenin kendi işi olmadığını hatırlamak önemlidir. Teknik olarak bir “kutuya” girmiş olsanız bile, ya da bazı davranışlarınız bir etiketin altına düşebiliyorsa, kendinizi tanımlamak için herhangi bir terim kullanmadan rahat olmayabilirsiniz. Örneğin, birileri erkeklere ve kadınlara çekici gelebilir, ancak biseksüel olarak adlandırılmayı istemez. Bu terimi tercih edebilirler queer, heteroflexible veya homoflexible. Ya da belki de hiçbir etiket istemiyorlar. Başka insanları rahat ettirmek için kendinize bir şey aramak zorunda değilsiniz. Seçtiğiniz herhangi bir etiket kesinlikle kendi yararınıza ve kendi kimliğinize uygun olmalıdır..

Her ne kadar dünyada insanların kaç insan olarak tanımlandığını açık bir statü olmasa da, nispeten yeni bir terimdir ve son on yılda sadece bir cinsel kimlik olarak daha yaygın olarak kabul edilmiştir (ve hala üzerinde çalışıyoruz). , tbh) – daha fazla insanın cinsiyet ve cinsellik spektrumuna karşı rahat hissetmesi gibi daha kapsamlı nüfus istatistikleri için bir baskı göreceğiz. GLSEN 2015 Ulusal Okul İklim Araştırması’na göre, öğrenci katılımcıların yüzde 16,1’i kendilerini panseksüel olarak tanımladı. Bu oldukça önemli bir sayı ve kabullenme olarak büyüyecek olan popüler kültürün içine giriyor..

Eğer banseksüelseniz, bazı insanlar cinsel kimliklerini aile ya da arkadaşlarına açıklamak için bir sonraki adımı isterler. Erkekler ve kadınlar olduğunu umduğumuz bir dünyada yaşadığınızda, eşcinsel ve düz insanlar, bu parametrelerin dışına çıkmak sevdiğiniz insanlar için sarsılabilir. Bazı “ortaya çıkan” fikirleri arıyorsanız, Overstreet, ailenize kim olduğunuzu ifade etmenin bir yolu olarak bir mektup yazmanızı önerir. “Bu, tanımlamanızı ve onlarla ilgili hislerinizi güvenli bir şekilde paylaşmanın harika bir yoludur” diyor..

Cinsellik spektrumunu belirlemek, toplumda bazı garip anlara yol açabilir. Her ne kadar bariz bir şekilde olsa da, birçok insanın başına gelir. Overstreet, “Bazı kişilerin kimliğiniz veya davranışınız hakkında uygunsuz soruları yorumlayabileceği veya soruları sorabileceği konusunda hazırlıklı olun” diyor. “Sınırlarınızı yerinde tutmayı unutmayın ve uygunsuz olan soruları yanıtlamanız gerektiğini düşünmeyin.”

Ajansınız olduğunu, cinsel kimliğinizin tamamen geçerli olduğunu ve kendinizi nasıl etiketlemeyi seçtiğinizin hiç kimsenin işi değil, kendi kendinizin olduğunu unutmayın. Arkadaki koltuklar için tekrar söyleyeceğiz: Seçtiğiniz herhangi bir etiket kesinlikle kendi yararınıza ve kendi kimliğiniz için.

Bunu aldın.

Editörün Notu: Bu hikâye, bu cinsel kimliğin nüanslarını taşıyamayacağını düşünen birkaç okurdan haber aldıktan sonra “biseksüellik” e karşıt olarak “bilişselliğe” tanıklık ettiği bölümü kaldırmak için güncellenmiştir. Cinsiyet ve İlişkiler kapsamımızın mümkün olduğunca kapsayıcı olmasını sağlamak istiyorum. Mümkün olduğunda toplulukları karşılaştırmaktan ve bu topluluklardan doğrudan kaynak tanımlamaları reddederek ilerlemeyi sağlamak için elimden gelenin en iyisini yapacağım. devam eden bu konuşmanın bir parçası olduğumuz için size teşekkür borçluyuz. —Cady Drell, Glamour.com’daki Sex & Relations’in Editörü

Ссылка на основную публикацию
2019