Döneminizin Rengi Size Ne Söylemeye Çalışıyor?

Sizin döneminiz size bir şey anlatmaya çalışıyor (iyi, “evet, bu berbat” dan başka bir şey). Evet, aylık akışınızın rengi ve görünümü, aslında her şeyin düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmanıza yardımcı olabilir. Bu kesinlikle Bu dönem için ışık normalden ağırlığa kadar değişir ve döngüsü boyunca kırmızımsı olanı kahverengiye dönüştürür, üreme sağlığı araştırmacısı Robyn Charlery White, Ph.D. Fakat bazen altta yatan bir sorunu gösteren birkaç işaret vardır. Adet kanınızın nasıl göründüğü ve bisikletiniz ve sağlığınız hakkında ne ifade edebileceği.

Parlak kırmızı kanParlak kırmızı adet kanı, döngünüzün başlangıcında en tipik olanıdır, çünkü rahim astarınızın hızlı bir oranda yeni kan döktüğünü gösterir. Döngününüzde farklı bir noktada ortaya çıkarsa veya anormal kramplarla birlikte görülürse, küçük bir olasılıkla düşük veya over kistini yırtdığını gösterir, fakat büyük olasılıkla iyiydiniz, Charlery White.

Koyu kırmızı kanDaha koyu kan uterusta daha uzun süre kalmıştır, bu yüzden çoğu zaman sizin döneminizin sonuna doğru ortaya çıkar ve daha yavaş bir dökülme oranı, yüksek östrojen seviyeleri ve kalın astarı gösterir, ki bunlar iyi bir şeydir. Bu, özellikle sabahları uyandığınızda veya döneminiz daha ağır taraftaysa, çoğu kadın döneminin normal bir parçasıdır..

Kahverengi veya siyah kanBu, genellikle en uzun süredir saklanan kan olduğu için, döneminizin sonunda görülür. Bunun normal bir akışa veya lekelenmeye gelmesi normaldir..

Açık renkli lekelenmeEğer döneminizden hemen önce hafif kırmızı veya pembemsi lekelenme fark ederseniz, bu düşük östrojen seviyelerini gösterebilir, diyor Charlery White. Hormonal bir sorun seyrek dönemler, kuruluk ve yorgunluk gibi sorunlara yol açabileceğinden, devam ederse gyno’nuzu görmeye değer..

Turuncu kanKanınıza portakal rengi bir renk tonu fark ederseniz, kokusu ve kıvamı bir sorun olup olmadığını anlamak için size bir ipucu verebilir. Kaygan bir doku genellikle normaldir, ancak başka bir şey – özellikle kötü bir koku ile birleştiğinde – bir enfeksiyonun veya bir STD’nin sonucu olarak kanın servikal sıvılarla karıştığının bir işareti olabilir. En kısa sürede teslim al.

PıhtılaşmaMenstrüel kanınızdaki kan pıhtılarını fark etmek tipik bir durumdur, kurul sertifikalı jinekolog Lisa Lindley, M.D., özellikle de döngünüzün sonuna doğru. Dönemin seyri boyunca protein fibrininin, kan pıhtılarını menstrüel kanda pıhtılaştırmak için harekete geçirdiğini açıklıyor. Pıhtıların içinde beyaz liflerin farkına varabilirsin, ki bu da panik yapmanın bir yanı yok. Endişelenecek tek zaman, alışılmadık derecede yüksek miktarda pıhtılaşma görürseniz. Bu, uterusun kan damarlarını sıkmasını engelleyen fibroidleri gösterebilir. Ve, nadir durumlarda, bir sürü pıhtılaşma bir düşük yapma anlamına gelebilir. Endişeli iseniz doktorunuzla konuşun.

Diyet ve stres düzeyinizdekiler gibi daha genel sağlık sorunları, dönemin zamanlama ve uzunluğunu görünüşten daha fazla etkileme olasılığından daha fazladır, dönem izleme uygulaması Clue için Araştırma Bilim Adamı Anna Druet. Uzun ve ağır dönemler ya da gözden kaçırılmış olanlar, örneğin hormonal dengesizliklere işaret edebilir..

Kanın kendisi gittiği sürece, normal olan çok çeşitli şeyler var. Anahtar sadece sizin için neyin normal ve neyin normal olduğunu belirlemek ve eğer bir şey gözükürse gyno’yu kontrol etmek..

Ссылка на основную публикацию
2019