Je Accutane stále odpoveďou na problémy s akné?

Pravdepodobne máte dve myšlienky, keď počujete meno Accutane: “Nie je to strašidelná droga?” A “Stále existujú také veci?” Pokiaľ, samozrejme, nie ste jedným z ľudí, ktorí ju používajú. Ak ste si mysleli, že Accutane zmizol, ukázalo sa, že je stále tu a stále je to najvyšší predpis na boj s ťažkým akné.

accutane come back

“Ak má niekto silné zjazvené akné, je to stále zlatý štandard, čo znamená, že po všetkých týchto rokoch žiadna spoločnosť nevyrábala bezpečnejšiu a lepšiu alternatívu,” hovorí dermatológ Richard Mizuguchi z Manhattanskej dermatológie a kozmetickej chirurgie. “Už je to dostatočne dlhé, pretože veľa rodičov, ktorí ju používajú, žiadajú o svoje deti.”

Je tu aj dôvod, prečo si možno myslel, že už nie je. Technicky, značka Accutane nie je, prinajmenšom nie je v Spojených štátoch, ale stále existujú generické formy, ktoré existujú.

“Je to v podstate rovnaké ako tretinoín vo forme piluliek a ukázalo sa, že štúdie majú rovnaké blahodarné účinky ako tretinoín,” hovorí Dr. Mizuguchi.

Okrem toho má iné výhody starostlivosti o pokožku okrem akné kontroly.

“Accutane je najefektívnejší pri liečbe problémov súvisiacich s olejovými žľazami, ako je akné, rosacea, seboroická dermatitída atď.” Hovorí dermatológ Zein Obagi. “Dokázalo sa, že má prínos v mnohých iných zdravotných situáciách, ako je psoriáza, poškodenie slnkom a zvrátenie niektorých starnúcich zmien. “

Ale Accutane stále prichádza s vedľajšími účinkami, ktoré ho ľudia na prvom mieste obávali. Úplná liečba trvá asi štyri až päť mesiacov, a v tom čase máte šancu na bolesti hlavy, bolesti svalov a silnú suchosť. Existujú aj tvrdenia, ktoré môžu spôsobiť depresiu a samovraždu, hoci obaja dermatológovia, s ktorými sme hovorili, tvrdia, že neexistujú presvedčivé dôkazy o tom.

“Jeho používanie vyžaduje prísny protokol – bez tehotenstva počas lekárskeho predpisu a ešte jeden mesiac po jeho ukončení a človek musí byť zdravý a psychicky stabilný,” hovorí Dr. Obagi.

A zatiaľ čo on a ďalší dermatológovia teraz predpisujú menšie dávky lieku, všetci pacienti musia dodržiavať pokyny iPledge, keď sú na tom. To zahŕňa mesačné prehliadky u svojho dermatológa a sľub, že nebudete tehotná, keď začnete predpisovať alebo otehotnieť, keď ste na ňom.

“Mnohí z nás počuli desivé príbehy o tom, že Accutane má zlé vedľajšie účinky,” hovorí Dr. Mizuguchi. “Mali by sme sa obávať jeho používania? Myslím, že pri implementácii nových predpisov, ako je iPledge, kde musíme mesačne sledovať našich pacientov a pozorne sledovať, malo by to byť celkom bezpečné.”

Ссылка на основную публикацию
2019