Ariana Grande’nin ‘Tanrısı Bir Kadın’ Videosu Kadın Cinsiyetinin Güçlendirilmesi İçin İnanılmaz Bir Manifesto Oldu

Ariana Grande’nin “Tanrının Bir Kadın Olması” videosunu anlamamış pek çok insan olacak, ve yarısı ortaya çıkan animatronik marmotlar hakkında ne yapacaklarını bilemedikleri için değil..

Anlayamayacaklar çünkü Ariana Grande’yi ya da bir kadının ne olması gerektiğine dair antika kalıplarına uymayan herkesi anlamıyorlar. Bize iki seçenek veriyorlar: bakire ya da fahişe – ve gençlik çağında kariyeriniz için zemin hazırladığınız zaman dikotominin özellikle zor bir meydan okuma olduğunu söyleyebiliriz. Ama her zaman açık bir feminist olan ve cinselliği tarafından tanımlamayı reddeden Grande, kadınların tek bir şey olabileceği fikrini reddediyor, kadınsı duygusallık ve tanrısallık el ele gitmiyor..

2015 yılında çifte standartları ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığını reddeden uzun bir açıklama yayınladığında, bunu “Tanrı Bir Kadın” ile ilgili hissedilen bir Gloria Steinem sözüyle kapattı: “Tam bir insan gibi davranmayı seçen her kadın uyarılmalıdır. statükonun orduları onu bir şaka gibi gösterecek … Kız kardeşine ihtiyacı olacak. “

Kendi başına, “Tanrı bir kadındır” nihayetinde seks hakkında bir şarkıdır. Onun merkezi kavramı basit ve güçlendirici bir şeydir: “Seni nasıl hareket ettirdiğimi seviyorsun / Seni nasıl etkilediğimi seviyorsun / Benim, her şey söylendiğinde ve yapıldığında / Sen Tanrı’nın bir kadın olduğuna inanacaksın.” Grande ayrıca yatak odasındaki eşitliği savunur – 2018 yılında radikal hissetmemesi gereken, ama yine de kadınları seks yapmaktan utanmaya devam eden ve onların arzuları hakkında konuşmalarını engelleyen bir kültürde. Nokta durumda: Tatlandırıcı izler, hatlarıyla, “Ve bildiğimi anladım, nasıl istediğimi bilmiyorum / Kimsenin birbiriyle ilişki kuramayacağı yok”, korkmamanı seviyorum bebeğim, yatıp bırak ve dua edeyim / seni sevdiğim şekilde söylüyorum, nasıl istersem. “

Video, bu temaları alır ve kadın cinsellikte bir güç olduğu noktasında evini sürmek için bazı dini ikonografiyi ekler. Evrenin merkezinde Grande ile açılır – kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak – bir tür muazzam tanrıça figür olarak, onu çevreleyen gökada hula hoop yapar. Daha sonra çıplak ve kısmen devasa bir vulvaya benzeyen pembe ve mor bir boya havuzuna daldı. Bir mum alevi içinde dans ediyor ve beyaz giysili bir koro tarafından ibadet ediliyor. Bir noktada dünyanın tepesinde oturuyor, bir kasırganın gözünü parmaklıyor.

Bazıları, Michelangelo’nun tüm kadın rekreasyonu gibi hiç de ince değildir. Adem’in Yaratılışı Videoyu kapatır ve Adem ile Havva’yı ve Tanrı’yı, ya da Grande’nin bir dağa inmesi ve bir çeşit doğurganlık tanrıçası gibi büyüyen, canlandırılan karnını hareket ettirdiği zaman Ana Dünya görüntüleri ile değiştirir. o hamile-iç çekmek). Bazıları yorumlamaya daha açık: Üç başlı köpeğin, Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasını koruyan muazzam yaratık olan Cerberus olması gerekiyordu? Ya da Kabarık, bu da büyücünün Taşı’nı koruyan karakter Harry Potter (hangi Grande bir superfan olduğunu)?

İlk bakışta, bir çekimde onun altındaki küçük adamlar onu destekliyor gibi görünebilir – küfür! – ama daha yakından bakın, ve onları emzirdiği, Romulus ve Romus mitolojisinin Remus’una saldıran bir şeydir. Onları yetiştiren kurtçukun emziği. Pembe bir zemine karşı bir ip yürüdüğü zaman, toplumun onun için ortaya koyduğu ince çizgileri çizerken, balonları taşıdığını varsaymak çok kolay, ama dikkatle izliyor ve aslında bir dizi gezegen tuttuğunu göreceksiniz. Kızımız evreni ellerinde tutuyor.

Bununla birlikte, videonun en çarpıcı imgesi, Madonna’dan başka kimseden sözlü bir kelime asistanı (madonna-fahişe kompleksini, “Bir Namaz Gibi” arkasındaki kadından daha iyi sökmeye yardım etmek için daha iyi kim? “POWER” yazan eldivenlerde ve markaları kulaklarıyla kask takan bir dansçı olan Grande’nin, Samuel L. Jackson’ın meşhur ettiği ayetini Hezekiel 25:17 Pulp Fiction, “kardeşler” i “kızkardeşlerle” değiştirerek: “Ve ben, kız kardeşlerimi zehirlemeye ve yok etmeye çalışan büyük intikam ve öfkeli öfkeyle vurmaya çalışacağım. Ve senin intikamımı bıraktığım zaman benim adım Rab’bin olduğunu bileceksin. “

Daha sonra bir büyük boy gaveli (adalet!) Çırpıyor ve büyük bir çift uzanmış kadın ayağı ortaya çıkaran bir edebi cam tavanı parçalıyor. Dev, parıldayan kasıktan gelen cennet ışınlarının önünde poz veriyor. Grande dünkü sahnenin bir klibini tweetledi, “Cam tavanı kırmak için her gün kıçlarını çalıştıran dostum tanrılarıma”, bu sizin için. U’ya saygı duyuyorum ve sonsuza kadar ilham verdim. Kendinizi, kendinizi affetmeyecek şekilde ve her zaman nasıl kutladığınızı biliyorsunuz. Bu sizin marşınız olabilir. “

“Tanrı bir kadındır” bir marşıdır: kadın cinselliği için, ne istediğini bilmek ve sormaktan korkmamak, kendi değerinizi bilmek, kadınların güçlü ve ruhsal, azgın ve başka ne olursa olsun Hepsi bir arada olmak istiyorlar. Grande, bunu anlamayan insanlar olacağını biliyor ve özellikle onlarla ilgilenmiyor. Videodaki bir noktada, küçük adamlar kaltak, ve Can sıkıcı ona Ondan hemen çıkıp, onlara bakmıyor bile. Ve bu tek başına “Tanrı bir kadındır” ibadet etmeye değer bir marş yapmak için yeterlidir.

Aşağıda izleyin:

Ссылка на основную публикацию
2019